Sáros András: Hídépítés
olaj-farost, 60×80 CM
Sáros András festőművész (Kürt, 1912. október 18. – Jászberény, 1983. július 1.) élete jelentős részét Jászberényben töltötte, markáns alakja a jászsági művészetnek. 1932-től az Iparművészeti Főiskola grafikai szakára, majd Szőnyi István szabadiskolájába járt. 1933-tól 1938-ig a Képzőművészeti Főiskolán tanult. Mesterei Glatz Oszkár és Rudnay Gyula voltak. 1945-től 1968-ig a jászberényi Lehel Vezér Gimnázium rajztanára volt, majd 1968-tól 1976-ig a Jászberényi Tanítóképző Főiskola Rajzi Tanszékének tanszékvezető tanáraként dolgozott nyugdíjazásáig.
„Festészeti elvem – vallotta egy nyilatkozatában – a valóságból kiindulva és annak talaján állva, leegyszerűsített formákkal ábrázolni a valóságot. Témáim főként az alföldi tájhoz kötődnek. Színke-zelésem is egyszerű, szeretem a csendes hangulatú, párás, kékesszürke árnyalatokat.”
Egyszerű, nem túl széles színskálát használt, nincs éles különbség akvarell- és olajfestményei között. Utóbbiakon is őrzi az oldott frissességet.
Alkotásai rendszeresen szerepeltek országos kiállításokon a Magyar Képző- és Iparművészek Szövetsége szolnoki és jászberényi tárlatain. Városunkban, a Lehel Vezér Gimnázium falán elhelye-zett emléktábla őrzi Sáros András emlékét, amelyet a művészetet szerető jászberényiek és a művész családja állítottak.
Október hónap műtárgyaként HÍDÉPÍTÉS című festményét ajánljuk az érdeklődők figyelmébe.
A festményt október 1-jén, kedden 17:00 órakor a festő fia, Sáros László György DLA c. egyetemi tanár, Ybl-díjas építész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja mutatja be.
A rendezvény programja:
- Zene: Palotásy János Zeneiskola
- A festményt bemutatja: Sáros László György
- Kötetlen beszélgetés a festőművész pályájáról, alkotásairól, mindennapjairól a család tagjaival, Sáros Katalinnal, Sáros András Miklós Munkácsy-díjas grafikus művésszel és menyével, Tenkács Márta okleveles építészmérnökkel.
Ezt követően a festmény október végéig tekinthető meg a képtár nyitvatartási idejében.
Állandó kiállításunk arcképcsarnokában további információkat olvashatnak Sáros András munkásságáról és ízelítőt kaphatnak kiállításunkon szereplő műveiből.