Aba-Novák Vilmos: Parasztudvar
tempera-fa 40×50 cm; 1934.
Ezzel a rendezvénnyel emlékezünk a festőművész születésének 130. évfordulójára
Aba-Novák Vilmos (Budapest, 1894. március 15. – Budapest, 1941. szeptember 29.) magyar festő, grafikus, a modern magyar festészet egyik legeredetibb és legvitatottabb tehetsége.
1912–14 között a budapesti Képzőművészeti Főiskolán tanult, majd dolgozott a szolnoki művésztelepen és Nagybányán. 1928–30-ig a Római Magyar Akadémia ösztöndíjasa, 1939-től a budapesti Képzőművészeti Főiskola tanára.
Mint freskófestő, számos állami és egyházi megbízást teljesített (jászszentandrási római katolikus templom freskói, a szegedi Hősök kapuja, székesfehérvári Szent István-mauzóleum).
1937-ben elnyerte a párizsi világkiállítás, 1940-ben a XXII. velencei biennálé nagydíját.
Késői temperafestményei virtuóz stílusa magába olvasztotta az expresszionizmus és az olasz novecento formanyelvének elemeit. Harsány színekkel festett, monumentális ihletettségű, dinamikus kompozíciók jellemzik; kedvelt témája volt a falusi vásár és a cirkusz világa. Bravúros technikával idézte fel – karikaturisztikus elemeket sem nélkülözve – az alföldi nép életét.
Képeit a Magyar Nemzeti Galéria és más közgyűjtemények mellett számos magángyűjteményben őrzik, közöttük a Szikra Galériában, ahol a festmények az állandó kiállításon megtekinthetők.
Március hónap műtárgyaként PARASZTUDVAR c. festményét ajánljuk az érdeklődők figyelmébe.
A festményt március 6-án, szerdán 17:00 órakor a Csiszár Róbert művészeti író, a Damjanich János Múzeum munkatársa mutatja be.
A rendezvény programja:
- Zene:Palotásy János Zeneiskola
- A festményt bemutatja: Csiszár Róbert
- Kötetlen beszélgetés a családtagokkal és a jelenlévő képzőművészetet kedvelő vendégekkel.
Ezt követően a festmény március végéig tekinthető meg a Galéria nyitvatartási idejében.
Állandó kiállításunk arcképcsarnokában további információkat olvashatnak Aba-Novák Vilmos munkásságáról és ízelítőt kaphatnak kiállításunkon szereplő műveiből.