Rácz Kálmán: Vízparti táj
olaj-vászon, 60×80 CM; 1958.
Rácz Kálmán (Lengyeltóti, 1908. szeptember 27 – Rákospalota, 1994. november 15.) festőművész személye, szervező és művészi tevékenysége különösen fontos és számon tartott a jászsági képzőművészet történetében.
Tanulmányait a budapesti Képzőművészeti Főiskolán folytatta, ahol Rudnay Gyula és Lyka Károly tanítványaként 1931-ben diplomázott. 1933-ban került a jászberényi Magyar Királyi József Nádor (ma Lehel vezér) Gimnáziumba rajztanárként és itt vette feleségül Beleznay Annát, aki szintén jó – portrékép – festő volt.
Kezdeményezte a helyi művészek bevonásával a Jászberényi Nyolcak művész-csoport megalakítását. 1936-ban létrejött a csoport és ezt követően Rácz Kálmán szervezte a helyi, és fővárosi kiállításaikat. Így szerepelhettek a Műcsarnok Tavaszi Tárlatán, és a Nemzeti Szalon Tavaszi Kiállításain. Az általuk rendezett számos jászberényi kiállítás pedig hozzájárult a művészet iránti fogékonyság alakításához, valamint egy újabb festőgeneráció létrejöttéhez.
Sajnos 1945-ben elhagyta Jászberényt és Budapestre költözött, azonban számos jászberényi látkép, csendélet őrzi itt-tartózkodása emlékét.
A 30-as, 40-es években főként akvarellel dolgozott. Elsősorban tájképet festett, kedvelt motívuma a Zagyva-part volt. Később gyakran festett olajjal is, elsősorban csendéleteket. A naturalizmus képviselője, ragaszkodik a természetes ábrázoláshoz. A szín, a fény és a vonalak könnyedsége látható képein.
A hónap műtárgyának választott VÍZPARTI TÁJ tájkép festészetének nagyszerű darabja.
A festményt szeptember 5-én, kedden 17:00 órakor mutatja be Rácz Gábor iparművész, Rácz Kálmán fia.
Az ünnepélyes festménybemutató programja:
- Zene: Sas Dániel, a Palotásy János Zeneiskola tanárának zongorajátéka
- A festményt bemutatja: Rácz Gábor iparművész, Rácz Kálmán fia
- Kötetlen beszélgetés a festőművész pályájáról, alkotásairól a család tagjaival és a jelenlévő képzőművészetet kedvelő vendégekkel.
Ezt követően a festmény szeptember végéig tekinthető meg a képtár nyitvatartási idejében.
Állandó kiállításunk arcképcsarnokában további információkat olvashatnak Rácz Kálmán munkásságáról és ízelítőt kaphatnak kiállításunkon szereplő műveiből.