Olgyay Ferenc: Szénás szekér ökrökkel (olaj-vászon 50×70 cm)
Emlékezünk a festő halálának 85. évfordulójára
Olgyay Ferenc (Jászberény, 1872. augusztus 22 –Budapest, 1939. február 17.) festőművész Budapesten és Münchenben tanult, majd Szolnokon telepedett le és az ottani művésztelep egyik alapító tagja lett. 1893-95. között Vágó Pállal és Mednyánszky Lászlóval együtt részt vett a Feszty-körkép megalkotásában.
1905-ben elnyerte az állami nagy aranyérmet. 1905-ben a Nemzeti Szalonban, 1909-ben pedig a Könyves Kálmán Szalonban volt kollektív kiállítása.
Korai képei a természet elmélyedt tanulmányozására vallanak. Számos tájképe a francia impresszionisták hatását mutatja. 1907-ben részt vett a MIÉNK megalakításában. 1911-ben Iványi Grünwald Béla hívására Kecskemétre ment, ahol a festés mellett a művésztelep nyári tanfolyamain korrigált. 1914-ben hagyta el a telepet. 1919-ben Sárváron festőiskolát szervezett a képzőművészet iránt érdeklődők részére, majd 1920-ban Budapestre költözött. 1921-ben csatlakozott a Benczúr Társasághoz.
Legértékesebbek realista szemléletű, széles előadású alföldi tájképei. Műfaj tekintetében többnyire tájképeket festett, gyakran alakokkal, állatokkal. Fő motívumait a természetből merítette.
Több alkotását a Magyar Nemzeti Galéria őrzi, de festményeinek számosabb része magántulajdonban van, így a Szikra Galéria is jó néhányat tudhat magáénak. Ezek közül az állandó kiállításon látható a Mocsaras táj című nagyon jellegzetes Olgyay festmény.
2023. decembertől átmenetileg nem tartunk rendezvényeket a Szikra Galériában. Szeretnénk azonban továbbra is egy-egy festményt bemutatni minden hónapban, ezért ezt online tesszük meg addig, amíg ismét személyesen fogadhatjuk az érdeklődőket.
Február hónap műtárgyának a Szikra Galéria gyűjteményéből Olgyay Ferenc SZÉNÁS SZEKÉR ÖKRÖKKEL c. festményét választottuk.
Állandó kiállításunk arcképcsarnokában további információkat olvashatnak Olgyay Ferenc munkásságáról és ízelítőt kaphatnak kiállításunkon szereplő műveiből.